Mezar Taşı Ustası | Mezar Bakım Hizmetleri

Mezar Taşı Ustası

Mezar Taşı Ustası

Mezar Taşı Ustası

Mezar taşı ustası yıllarını bu işe vermiş olan bir kişi ise yapacağı işten korkmayın. Sizin anlatmak istediğinizi daha “A” demeden anlayacak bir ustaya rastladıysanız hiç düşünmeden işi kendisine verin. Ancak baktınız ki anlatıyorsunuz anlatıyorsunuz karşınızdaki kişi kesinlikle dilinizden anlamıyor. O zaman emin olun mezar taşı yapma konusunda hiçbir bilgiye sahip değildir. Mezar taşı yapımcılığı çok eski yıllarda ahşap üzerine yazı yazma şeklinde başlamıştır. Ancak gelişen teknoloji sayesinde günümüzde birçok kişi mezar taşı konusunda daha titiz davranmaktadır. Ölen kişi için son göreve olarak düşünen çocukları bazen de eşleri tarafından ona güzel bir mekân hazırlatmak istenmektedir. Mezar taşından ziyade bir saray yaptırmak isteyen kişilerle bile karşılaşılmaktadır. Saraydan kastımız ise şudur. Mezar taşını mezarı çevreleyen mermerler ile birlikte bir bütün olarak talep eden kişiler bulunmaktadır.

Mezar taşı ustası gün geçtikçe azalmaya başlamaktadır. Bu işi baba mesleği olarak yürütenlerin haricinde çok fazla kişi üstlenmek istememektedir. Dolayısı ile yeni ustaların yetişmemesi sebebi ile de zamanla kaybolacak meslekler arasına çoktan girmiştir bile. Bu mesleği öğrenen ustaların büyük bir bölümü mermercilerin yanında görev aldıktan sonra öğrenmektedirler. Daha sonra kendilerini geliştirip, kendi iş yerlerini sırf mezar taşı üzerine açan birçok kişi bulunmaktadır. Ancak nesil değiştikçe bu işletmeler de günden güne varlığını yitirmeye başlamaktadır. Mermer malzemesi gereği oldukça toz bırakan bir nesnedir. Kesim esnasında etrafa saçılan tozlar bazı kişileri alerji yapabilmektedir. Sağlık açısından bu mesleği bırakan birçok usta bulunmaktadır.

Mezar taşı ustası olarak senelerini bu mesleğe vermiş olan kişiler mesleğin yok olmaya başladığını gördükçe üzüntülerini de kendilerinden hizmet almak isteyenlere aktarmaktadırlar. Ustalar genel olarak mezar taşı taleplerinin bayram gibi dini duyguların ağır bastığı dönemlerde daha çok talep edildiğini ifade etmektedirler. Bayramlarda mezarlara bakım yapmak isteyen kişiler vefat eden yakınlarının mezar taşlarını da yenilemek istemektedirler. Dolayısı ile bayram gününde yeni bir elbise giyer gibi ölen kişinin de mezar taşını yenilemek istemektedirler. Bu gibi zamanlarda ustaların yüzünü güldürmektedir.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir