Hayır Lokması Döktürme | Mezar Bakım Hizmetleri

Hayır Lokması Döktürme

Hayır Lokması Döktürme

Hayır Lokması Döktürme

Hayır lokması döktürme talebi genel olarak mevlit yapanlar ya da cenazesi olanlar tarafından gelmektedir. Bu talebi karşılayan birçok firma bulunmaktadır. Hayır lokması geleneği çok eski yıllara dayanmaktadır. Günümüzde de halen daha birçok kişi tarafından gelenek sürdürülmektedir. Hayır lokmasının anlamı cenazelerde ölen kişinin sevabına olduğu yönündedir. Bu gelenek herkes tarafından yerine getirilmemektedir. Ancak yerine getirenler de öyle hatırı sayılır taleplerde bulunur ki bazen taleplere yetişilmekte zorluk çekilmektedir. Ancak işinin ehli lokma ustaları bütün maharetlerini konuşturarak vaktinde ve talep edilen zamanda lokmaları yetiştirmektedirler. Hayır lokmasının lezzeti tamamıyla onu yapan ustaya bağlıdır. Malzemeleri konusunda titiz davranan ustaların ellerinden çıkan lokmaların tadına doyum olmaz.

Hayır lokması döktürme bazen de evlerde yapılır. Malzemeleri hemen her evde bulunan gıda maddeleridir. Maya, tuz, şeker, un ve sudan oluşan malzeme topluluğunu büyük bir ustalıkla bir araya getirerek onlara verilen şekillerin de muntazam olması halinde evlerde de gayet basit bir şekilde hazırlanabilmektedir. Hamuru hazırlanan hayır lokmaları kızgın sıvı yağ içerisinde pişirilmektedir. Pişirilen hayır lokmaları başlangıçta tuzlu olur. Ancak tuzunu çok fazla kaçırmamak gerekir. Aksi takdirde şerbetlendiğinde çok da hoş olmayan tatlar meydana gelebilir. Bu nefis tatlıyı hazırlamaktaki püf nokta şerbetinden geçmektedir. Şerbetinin kıvamını doğru ayarlayabiliyorsanız ortaya bir sanat eseri çıkarmanız muhtemel olacaktır. Hayır lokmalarını pişirdikten sonra kaynamış soğumuş şerbet içerisine atmanız gerekir. Sıcak şerbet içerisine bırakmanız halinde çıtır lezzetten uzaklaşacaktır.

Hayır lokması döktürme Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar uzanan manevi bir alışkanlık olarak da nitelendirilmektedir. Manevi olarak huzur veren, lokma tatlısı dağıtılması sayesinde hayır işlendiği düşünülen bir hizmet de diyebiliriz. Cenaze ve mevlitlerin haricinde bazen de sokaklarda birilerinin hayır lokması dağıttığına şahit olursunuz. Sebebini sorduğunuzda ilginç cevaplar alırsınız. Örneğin çocuğu olacağını öğrenen kişiler şükür amacı ile tanıdık tanımadık birçok kişinin yemesini istediği için sevincini paylaşmak adına hayır lokması döktüğünü öğrenebilirsiniz. Amaç tamamıyla hayır lokmasını dağıtan kişiye bağlıdır. Bu sebeple amaç ne olursa olsun size ikram edilen hayır lokmasını geri çevirmeyiniz ki, dağıtan kişi de manevi olarak huzura kavuşsun.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir